Haberler USTA ÖĞRETİCİLİK KURSU

USTA ÖĞRETİCİLİK KURSU

Ustalık belgesi sahibi olup Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılan İş Pedagojisi Kurslarını başarı ile tamamlayanlara “Usta Öğreticilik Belgesi” verilir.(kanun maddesi:31)

Bir işyerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o işyerinde mutlaka çırak/kalfanın pratik eğitiminden sorumlu olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta öğreticisi bulunmalıdır.

postheadericon Usta Öğreticilik Kursu

Usta Öğretici Kimdir : Ustalık yeterliliğini kazanmış; aday çırak çırak kalfa ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrenci / kursiyerlerin iş yerindeki eğitiminden sorumlu,mesleki   eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan  usta öğreticilik belgesi sahibi olan kişidir.

USTA ÖĞRETİCİ KURSU

Ustalık belgesi sahibi olup Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılan İş Pedagojisi Kurslarını başarı ile tamamlayanlara “Usta Öğreticilik Belgesi” verilir.(kanun maddesi:31)

Bir işyerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o işyerinde mutlaka çırak/kalfanın pratik eğitiminden sorumlu olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta öğretici bulunmalıdır.

Öğrenim Şekli:

Kurslar hafta içi akşamları olmak üzere 10 gün sürmektedir.(Bizim okulumuzda akşamları saat 17:00-20:00 arası). On gün sonunda kursiyerler görmüş oldukları derslerden sınava girip Usta Öğretici Belgesi almaktadır.

Bu kurslara katılmak için herhangi bir başvuru zamanını beklemek olmayıp ustalık belgesi sahibi herkes istediği zaman başvuruda bulunabilir.Sınıf açılacak sayıya ulaşıldığında (yaklaşık 20 kişi) mesleki eğitim merkezi tarafından kurs başlatılır. Kursa katılım esastır. Herhangi bir derse ders saatinin dörtte birinden fazla devamsızlık yapanın kursu başarısız olur.

Başvuru için istenilen belgeler:

1-Dilekçe.

2-Ustalık belgesi aslı ve fotokopisi (aslı onaylanıp iade edilir)

3-4 adet vesikalık fotoğraf

5-Nüfus cüzdan fotokopisi

Kurs Dersleri:

ÜNİTE NO

ÜNİTENİN ADI

ÜNİTENİN SÜRESİ (Saat)

1

Çıraklık ve Mesleki Eğitim İlkeleri

4

2

Eğitim Psikolojisi

3

3

Eğitimde İletişim ve İletişim Araçları

4

4

Meslek Analizi ve Öğretim Programlarının Hazırlanması

8

5

Atölye ve Meslek Dersleri Öğretim Metotları

8

6

İş Güvenliği

4

7

İş Kalitesi ve Maliyet İlişkileri

4

8

Öğretimde Ölçme ve Değerlendirme

3

9

İmtihan Değerlendirme

2

TOPLAM

40

     

 Yayın:01.07.2013 - Güncelleme:26.08.2014 - 15:47