Haberler KURUMUMUZA BEYAZ BAYRAK ÖDÜLÜ

KURUMUMUZA BEYAZ BAYRAK ÖDÜLÜ

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, kurumların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan kurumlara beyaz bayrak verilmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmenin, kamu kurum ve kuruluşlarının asli görevleri arasında olduğu vurgulanmıştır. Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereği toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin bakanlığı asli görevlerinden olduğunu kaydeden yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gidilerek, kurumların belli kriterler esas alınarak denetlenmesinin öngörüldüğünü kaydetmişlerdir.

Proje kapsamında, çocukların/kursiyerlerin ruh ve beden sağlığının

korunması amacıyla kurumlara yönelik hijyen kurallarının belirleneceği ´´Okul/kurum Sağlığı Denetleme Formu´´ hazırlanmıştır.

Buna göre, kurum içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.

Bu çerçevede iki Bakanlığın yetkililerince denetlenen kurumlarda, yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika verilecek. Bu belge 2 yıl süreyle geçerliliğini olacak, kontroller de bu süre içinde devam edecektir.

**Kurumumuzun Aldığı Beyaz Bayrak Hakkında Bilgiler**

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, kurumların temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması amacıyla, ülke geneline yaygınlaştırılan, temizlik ve sağlığa uygunluk açısından belirli ölçütlere sahip olup, kurum sağlığının iyileştirilmesi konusunda gayret gösteren kurumlar "Beyaz Bayrak" ve sertifikayla ödüllendirildi.

 

İki bakanlığın yetkililerince denetlenen kurumumuz, yapılan değerlendirme sonucunda, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifikayı almayı başardı.

 Yayın:27.11.2012 - Güncelleme:07.12.2012 - 23:43