Görme EngellilerDerslik Sayısı: 15
Öğretmen Sayısı: 44
Öğrenci Sayısı: 664

OKUL MÜDÜRÜMÜZÜN KARNE SEVİNCİ İLE İLGİLİ YAZISI

KARNE SEVİNCİ

Başarılı bir karnenin götürüldüğü evde sevinç çığlıkları, tebrikler, hediyeler, mutlu haberi vermek için büyük annelere, büyük babalara, halalara, teyzelere, amcalara, dayılara, edilen telefonlar çocukları çok mutlu ediyor.

Ama bazı düşük notlar ne etki yaratıyor?  Boşa giden emekler, güvensizlikler hor görme ve tehdit dolu ifadeler çocukları bir kez daha ruhsal olarak yerle bir ediyor. Kırılan gurur, çocuğun tüm hayatını alt üst ediyor. Ya aile bireyleri? Anneler babaları ilgisizlik, sevgisizlik ya da yeterince maddi manevi destek olmamakla suçluyor. Ya da babalar: anneleri yeterince çocuğuna zaman ayırmamakla suçluyor.’’ Eğer evde şöyle böyle düzen olsaydı başımıza bunlar gelir miydi?’’Yorumları yapılıyor.

Diğer cephede ise öğretmene yönelik eleştiriler gündeme geliyor. Öğretmenin çocuğu yeterince tanımadığı,dersi çocuğun anlayacağı etkili yöntem ve tekniklerle anlatmadığı, ders çalışma yöntemlerini öğretmediği ,sonuç olarak değerlendirmediği eleştirileri yapılıyor.

Eğitim sistemimizde bireyi çok küçük yaştan başlayarak seven, destekleyen, onun başarılı yönlerini öne çıkaran ve bireye değer veren bir sistem oluşturmalıyız. Okullarımızda çocukları tanımaya yönelik becerilerini ve akademik düzeylerini ortaya çıkaran sevimli, dost, çocukları kaynaştıran, toplumla iletişimi artıran, öz güveni ve öz denetimi artıran  bireyi  okul sonunda mutlaka bir mesleğe yönlendirebilen  özelikler taşımalıdır.

Sevgili aileler, çocuklarınızı iyi tanıyın çünkü her çocuğun yapa bileceği bir şeyler vardır. Onları görün ve destekleyin. Çocuklar hiç olmazsa  sevildiklerini ve bir şeyler  yapabildiklerini hissetsinler. Her meslek değerlidir. Vali, mühendis, gazeteci, öğretmen, ressam, müzisyen, inşaat ustası,  berber ve bütün meslekler gereklidir.

Gururu kırılmamış işini seven birbirine saygı duyan, ruh sağlığı yerinde bireyler yetiştirmek için daha farklı açıdan bakalım karnelere! Haydi bu karne gününde bu defa.

 

Aydı BAŞOĞUZ

 

Aydinbas_12@hotmail.com

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ GELİŞİMİ

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ GELİŞİMİ

Çocuk yetiştirmek büyük sanattır. Çocukların genel davranış özelliklerini anlamak, onların ruh dünyalarına inmek gerçekten her anne babanın en zorlandığı konudur.

Bazı anne babalar çocukların sadece fiziksel bakımlarına yönelik beslenme, barınma, sağlık problemlerini gözetip onların olaylar karşısındaki düşündükleri şeyler, tepkileri, yorumları, üzüntüleri, sevinçlerini gözden kaçırabilmektedir.

Her bir çocuğu ayrı bir dünya olarak kabul edip, onların ruhsal sorunlarına inebilmek, eğitim ve anne-babaların bilinçlenmesi ile olacaktır. Ayrıca çocukların yaşadıkları ortamların, çevre imkânlarının çeşitliliği ve kalitesi bu sorunların oluşması ve sürecinde etkili olabilmektedir.

 ANNE BABALARIN ÇOCUKLARININ SAĞLIKLI BİR PSİKOLOJİK YAPIYA SAHİP OLMALARI İÇİN YAPMALARI GEREKENLER:
 1. Dengeli eğitim ve yönlendirme
 2. Anne babanın kendi aralarındaki söz ve davranış   birliği
 3. Çocuğa karşı aşırı hoşgörü veya aşırı disiplin uygulamalarından kaçınmaları
 4. Olaylar ve ilerleyen süreç içerisinde davranış olarak tutarlı olmaları  ve farklı farklı tepki vermemeleri
5. Çocuğa tepkilerinin yersiz ve abartılı olmaması  Güzel ve faydalı şeylerde çocuğun davranışlarının onaylanması
6. Hatalı durumlarda uygun bir şekilde düzeltilmeleri, gerekirse yaşına uygun olumlu cezalar.

7. Yapılan yanlışları  sadece kızarak değil nedenini mantık çerçevesinde  açıklamaları 

 8. Kişilik yapılarına saygılı olmaları. Herkesin farklı kişiliği olduğu unutulmamalı.

9. Onlara kendileri hakkında söz   hakkı tanınmalı, sözü tamamen çocuğa da bırakmamalı
10. Sevildiklerini hissettirmeleri,  Onlara güven duygusunu aşılamaları
11. Sosyal ve psikolojik gelişimini yakından takip etmeleri