T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
BURSA - ORHANGAZİ - Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu

Ana Sayfa  Haberler  Eğitsel Oyun Sayfamız Açıldı
Eğitsel Oyun Sayfamız Açıldı Yayın tarihi: 28.10.2013 - 01:28

Eğitsel Oyun Sayfamız Açıldı

 Oyun açıklamaları sayfanın altındadır.

          Sudoku

         Solo Test

         Mangala

        Akıl Okuma

      Kapıları Açma

 sudoku

 Eğitsel Oyunlar

 Eğitsel Oyunlar

 Eğitsel Oyunlar

 Eğitsel Oyunlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Arapça Harf Bulmaca

 

      Arapça Yap-Boz

 

 Keloğlan Çizgi Birleştir

 

         Satranç

 

           İl Bul

arapaharfbul arapcayapboz keloğlan_çizgi oyunları satranç il bul

 

 

      İngilizce Günler

 

 

İngilizce Harf Okunuşları

 

 

     İngilizce Harfler

 

 

  Renkli Balon Patlatma

 

 

        Renkli Yol

ing_gnler ing_harf_okunuu ing_harfler renkli_balon_patlatma renkli_yol

 

 

      Üçgen Bulmaca

 

 

    Nehirden Geçme

 

 

     Hafızanı Test Et

 

 

     Blok Devirme

 

 

   Matematik Mucidi

ücgen_bulmaca nehirden_geme hafıza blok_devirme matematik mucidi

 

 

Solo Test Oyunu

Nasıl Oynanır?
 
Solo Test, kendi kendine oynanır, 32 piyonu merkezdeki deliği boş bırakmak üzere tüm deliklere yerleştirin. Boş deliğin çevresindeki dört piyonun herhangi birinin hemen arkasındaki piyonu önündeki piyonun üzerinden atlayarak deliğe yerleştirin ve üzerinden atladığınız piyonu alın.

Oyun süresince, önündeki piyonun üzerinden atlayarak hareket ettiğiniz herhangi bir piyonu, boş deliğe yerleştirirken üzerinden geçtiğiniz piyonu alınız. Oynamak istediğiniz piyonu ileri geri, sağa ve sola hareket ettirebilir ancak, çapraz hareket ettiremezsiniz. Bir piyonun, önündeki veya yanındaki piyon üzerinden atlatılacak ve hemen ardındaki boş deliğe yerleştirilecek durum yoksa oyun sona erer.
Oyunun amacı, artık hiçbir piyon hareket edemeyecek yani birbirinin üzerinden atlayamayacak duruma geldiğinde en az sayıda piyonu yerde bırakmaktır. En iyi sonuç ise yerde sadece bir piyonun kalmasıdır.

 


Mangala Oyunu

Oyunda 4 ana temel kural vardır.
 
1.TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer.
 
Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.
 
2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2,4,6,8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.
 
3. TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve boş kuyunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.
 
4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla,  oyunun dinamiği son ana kadar  hiç düşmez.

 


 

Kapıları Açma 2 Oyunu
 
Nasıl Oynanır
 
Kare bloğu yön tuşlarıyla kapıları uygun yönlerde açarak işaretli alana varmak!

 

 


Aklından Bir Sayı Tut Oyunu
İki basamaklı bir sayı tutun rakamlarını toplayın tuttuğunuz sayıdan rakam toplamını çıkartın şekilde seçin ve küre ye tıklayın bakalım aklınızı okuyabilecek mi? Matematiğin güzel bir uygulaması olan bu flash sizi oldukça şaşırtacak.