TARİHÇE TARİHÇE

TARİHÇE

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Okulumuz 1986–1987 öğretim yılında İlkokul ve ortaokul olarak etkinliğe başlamıştır. Bina önce Fen ve Anadolu Lisesi olarak düşünülmüş, ancak kaynak yetersizliğinden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası “Gazi İlkokulu” adıyla yapılmış, daha sonra çevre şartları göz önünde bulundurularak Ticaret Sanayi Odasının isteği üzerine “Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu ve Ortaokulu” olarak eğitim ve öğretime başlamıştır.

 

16 derslik olarak yapılan Okulumuz 1990–91 öğretim yılında İlköğretim okuluna dönüştürülünce, derslik sayısı arttırılmıştır. Şu anda 21 derslik kullanılmaktadır.

1986–87 çeşitli yokluklar içinde eğitim ve öğretime başlayan okulumuzun ilk müdürü Muradiye ilköğretimden gelen Yıldıray TAŞÇI’ dır. Sayın Yıldıray TAŞÇI... yeni kurulan ancak başarılı bir kadroyla öğretime başlayan bu yeni okulun yokluklarını gidermek amacıyla kısa zamanda başarıyı yakalaması için, içinde bulunduğu bütün olanakları seferber etmiştir. Ancak zaman içinde başarı grafiğini yükseltmeye çalışan okulumuzu büyük bir talihsizlik beklemektedir. 1990–91 Öğretim yılında Okul Müdürü Yıldıray TAŞÇI kötü bir trafik kazası geçirmiş okul dört yıl gibi uzun bir süre müdürsüz kalmıştır. Müdürsüz kaldığı yıllar içinde deneyimli öğretmenler üstün gayretleriyle okulu ayakta tutmayı başarmışlardır.

1994–95 Öğretim yılında göreve başlayan ve halen görevini sürdüren Okul Müdürü Kubilay DEMİRHAN’ ın aktif çalışmasıyla müdürsüz geçen dört yıllık açığı hızla kapatmış ve okulun başarı grafiğini süratle yükseltmiştir.

Okulumuz 1994–95 Öğretim yılında Bursa’da doğalgaza kendi imkânlarıyla geçen ilkokul olmuştur.

Okulumuzda öğrencilerin hedef ve istekleri göz önüne alınarak her yıl verilen başarılı eğitim ve öğretim sonucunda 80–100 arası Anadolu Liseleri, yine aynı Fen ve Meslek Liselerine öğrenci göndermektedir.

“Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” felsefesini ön planda tutan okulumuz çeşitli spor karşılaşmalarında başarılı Beden Eğitimi öğretmenlerimiz İsmail BELEŞ ve Aykut ÖZBAY’ ın önderliğinde başarıya imza atmışlardır.

Türkiye çapında başarılı olan sporcularımız ve takımlarımız

II. Kademe Hentbol kız: 1991–92 İl birincisi yarı final ikincisi

II. Kademe Ortaokul erkek basketbol: 94–95 / 95–96 yıllarında il birincisi, yarı final ikincisi

1998–99 yılında il birincisi, yarı final birincisi, Türkiye beşincisi

II. Kademe kızlar atletizm: 96–97 yılında İl ikincisi

1997–98 yılında İl birincisi Türkiye üçüncüsü

II. Kademe kızlar kros takımı 95–96 yılında İl birinciliği, bölge birinciliği, Türkiye beşinciliği

1996–97 İl birinciliği, Türkiye beşinciliği

1997–98 yılında İl birinciliği, bölge birinciliği, Türkiye birinciliği ve nihayet 1999–2000 yılında Basketbol erkek takımımız ikinciliğini yakalama başarısını göstermiştir.

İki yıl gibi kısa sürede kendi olanaklarımızla tamamlanan 200 kişilik konferans salonumuz dönemin Çalışma Bakanı Nami ÇAĞAN tarafından 1997–98 öğretim yılında hizmete açılmıştır. Çeşitli panel, konferans ve yılsonu gösterilerinin yapıldığı salonumuzda zaman zaman Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından toplantılar yapılmaktadır.

1996–97 Öğretim yılında Okulumuzun yine kendi imkânlarıyla oluşturduğu bir kütüphaneye kavuşulmuştur. Mekân olarak küçük bir alanı kapsayan bu kütüphanede öğrencilerin her türlü gereksinimlerine yanıt veren (iki bin) 2000 kadar kitap bulunmaktadır. Bu kitapların bir bölümü güncel liste başı olan kitaplardan oluştuğu için öğrencilerimiz dışarıdan kitap almamaktadırlar. Bütün öğrencilerimize üyelik sistemiyle yararlandırılan bu kitaplıkta ayrıca çeşitli ansiklopediler, bilimsel yayınlar ve klasikler yer almaktadır. Bu yüzden öğrencilerimiz kitap dışı verilen tüm ödevlerini kütüphanemizde gerçekleştirebilmektedirler.

 

 

Ayrıca başarıyı arttırmak amacıyla her yıl okulumuzda her iki dönemde olmak üzere ikişer ortak sınav yapılmaktadır. Bu sınavlara hazırlanırken de öğrencilerimiz her türkü kaynak kitabı kütüphanemizden bulabilmektedirler.

1997–98 Öğretim yılında okulumuzdan emekli olan Fen Bilgisi öğretmenimiz Gülsen Koparan tarafından yaptırılan her türlü araç ve gerece sahip Fen laboratuarımız hizmete açılmıştır. Öğrencilerimiz her türlü deneyi kendileri bizzat gerçekleştirerek bilgilendirilmektedirler.

1998–99 Öğretim yılında okulumuzun eskiyen tahta çerçeveleri pimapen olarak değiştirilmiştir. Böylece kışın öğrencilerimiz daha sıcak bir ortamda ders işleme olanağına kavuşmuşlardır. Yine aynı öğretim yılında okul bahçesi düzenlenmiştir, böylece öğrencilerin teneffüs saatlerini daha düzenli bir ortamda değerlendirmeleri sağlanmıştır.

Her yıl ayrıca öğrencilerimiz görsel yönden bilgilendirilebilmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Meclis, Anıtkabir, Efes gibi tarihsel ünite gezileriyle çeşitli turistik geziler yapılmaktadır.

Başarıyla bir önceki yılı geride bırakan ve Bursa´ daki gözde okullardan biri olan Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu önümüzdeki günlerde kurulacak ve her türlü altyapısı hazır olan Yabancı Dil laboratuarı ve Bilgisayar laboratuarıyla öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretimi vermeyi hedeflemektedir. Ayrıca zaman içinde eskiyen tahta sıralar her öğrencinin tek başına oturup daha rahat çalışmasını sağlayacak, çizilmez, renkli laminant sıralarla değiştirilmiştir.

Böylece gelişen ve değişen dünyanın bize sunduğu olanakları öğrencilerin hizmetine sunan Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda, deneyimli öğretmen kadrosuyla öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretimi vermeyi amaçlayan “Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu” önümüzdeki yıllar içinde Bursa’nın en başarılı okulu olma hedefinden asla sapmayacaktır.

 Yayın:03.06.2013 - Güncelleme:03.06.2013 - 13:47