Yayınlar Bernar Nahum

Bernar Nahum

Bernar Nahum 1911 yılında İstanbul’da doğdu. .Musevi lisesi’nde 11. sınıfa kadar öğrenimini sürdürdükten sonra 1 Haziran 1928 de İstanbul’da Ottaş Şirketi’nde çalışmaya başladı. 1944 yılının 1 Ocak gününde Ankara’da bugünkü Koç Topluluğunun çekirdeğini oluşturan Koç Ticaret A.Ş.’de Otomobil Şubesi Müdürlüğü görevini üstelendi.


bernar nahum
İlk Anadol
Bernar Nahum

Hayatı ve Kişiliği

 

Bernar Nahum 1911 yılında İstanbul’da doğdu. .Musevi lisesi’nde 11. sınıfa kadar öğrenimini sürdürdükten sonra 1 Haziran 1928 de İstanbul’da Ottaş Şirketi’nde çalışmaya başladı. 1944 yılının 1 Ocak gününde Ankara’da bugünkü Koç Topluluğunun çekirdeğini oluşturan Koç Ticaret A.Ş.’de Otomobil Şubesi Müdürlüğü görevini üstelendi.
Vehbi Koç’un en yakın iş arkadaşı olan Bernar Nahum, Koç Topluluğu’ndaki 44 yıllık aktif iş yaşamı boyunca müessesenin çeşitli kademelerinde görev aldı; Otomotiv Grubu’nun kurulması ve gelişmesi yolunda büyük emek harcadı.

Bernar Nahum; kişiliği, inandırıcılık yeteneği, vizyonu, takipçiliği, ülkesine olan bağlılık duygularıyla gerçek bir iş dünyası lideriydi… Liderliğini, gösterişe ve övünmeye yer vermeden, etrafına saygıyla kabul ettiren bir atılımcıydı. Bütün bu meziyetlerinin yanında, Bernar bey alçak gönüllü bir iş âlemi filozofu ve seçimlerinde şaşmaz bir insan sarrafıydı.

Bernar Nahum, adam yetiştirmeyi de kendine gaye edinmişti, hayatı boyunca, tükenmeyen heyecanla, çalışma arkadaşlarına umut ve cesaret aşılayarak, onları istikbal için hazırlamıştır.

 

 

İş Hayatına Başlaması

 

Henüz 17 yaşını bile doldurmamıştı, ama çocukluğundan beri çok ilgi duyduğu otomobil işine ilk adımını atmaya hazırlanıyordu; babası ,  Tünel tarafında Buick marka otomobil acenteliğini almış Ottaş şirketi’nde muhasebeci yamağı olarak işe başladı. Çok kısa bir süre sonra küçük bir tesadüf onu otomobilcilerin büyülü dünyasına sokuverdi.  Muhasebecilikten yedek parçacılığa transfer oldu ve burada büyümeye başladı. Zaman içinde satış memuru oldu.  1935 yılı sonlarında ziraat makineleri işine girmeye karar verdi. Bu da onu Anadolu yollarını gösterdi. Tarlalarda çalışması ve çok kitap okuması Bernar Nahum’un tarımda makineleşme konusundaki bilgisini çok arttırmıştı. O yıllarda artık kendisinden bu konunun eksperi olarak söz edilmeye başlanmıştı.

Ankara’daki yılları çok zor geçiyordu; Buick otomobiller müşteriye çok pahallı geliyordu, Opel ise hiç tanınmıyordu. Kapı komşusu Vehbi Koç ise Ford bayii idi. Satışlarını hızlandırmak için bir formül bulmuştu,’’Otomobil alanlara, otomobil kullanmayı öğretecek ve 3 hafta içinde ehliyet almalarını sağlayacaktı.’’ Bu formül satışları artırmış güvenini yerine getirmişti. Bernar Nahum ismi artık otomobil piyasasında çok konuşulan bir isim olmuştu.  Vehbi Koç da Bernar Nahum ile tanışmak istiyordu ve bu tanışma 1943 yılında Gerçekleşti, 1944 de Koç Ticaret A.Ş.  Otomobil Şubesi Müdürü olarak göreve başladı.
1966 yılında ilk Türk arabası ‘’Anadol’’ piyasaya sürüldü.1969 da Tofaş fabrikasının temeli atıldı ve  12  Şubat  1971 tarihinde törenle işletmeye açıldı. Vehbi Koç, Bernar Nahum ve çalışma arkadaşlarının hayalleri artık gerçek olmuştu.

 

Özel Hayatı

 

Bernar Nahum 28 yaşında 14 Nisan 940’ta Raşel Nahum’la evlendi. Bu mutlu beraberlikten 3 çocuğu oldu, Michelle Claude ve Jan.

Bernar Nahum, kazancının vergisini vermek kadar toplumsal sorumlulukları paylaşmayı da kutsal görev saymış ve yüzlerce öğrencinin okuduğu ilkokullar yaptırmaktan ve onların ihtiyaçlarını karşılamaktan büyük bir mutluluk duymuştur. Bernar Nahum’un başlattığı bu kutsal görevi de ailesi bugün aynen devam ettirmektedir. Kendi adını verdiği Bernar Nahum İlköğretim Okul’unu zamanımızda Nahum ailesi tamamen desteklemektedir.

Yoğun iş hayatı boyunca mücadele azmi ve inatçılığı ile her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başaran Bernar Nahum, ne yazık ki yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. 27 Mart 1995’te, ardında bütün hayatını verdiği sağlam bir otomotiv sanayi ve yetiştirdiği kıymetli öğrencilerini bırakarak aramızdan ayrıldı.
 Yayın:26.11.2012 - Güncelleme:14.03.2013 - 15:44