Tarihçemiz TARİHÇEMİZ

TARİHÇEMİZ

            Halkalı İstasyon Mahallesi Taştepe Mevkiinin ilk sakinleri 1957 senesinde buranın Geçosman sokağında oturmakta olan Rüstem Filiz ve Aziz Demir’dir. Burada okul gereksinimi duyulması üzerine o zamanki mahalle sakinlerinin illeri gelenlerinden Hilmi Oransoy, Mehmet Sevinç,Hakki Dalakay,Sait Özmen ve Hüseyin Karadağ’ın önderliğinde olmak üzere çevre halkının istek ve desteği ile 1962-1963 ders yılında iki sınıflı bir barakada beş sınıflı ilkokul olarak eğitim ve öğretime geçirilmiştir.

            Taştepe mevkii halkının eğitim ve öğretime olan yakın ilgisi ve çevrenin hızla gelişmesi gibi nedenlerle mevcut barakanın ihtiyaca cevap verememesi karşısında barakalar kaldırılarak Milli Eğitim Müdürlüğünce 1964–1965 Eğitim-Öğretim yılında  6 derslikli, betonarme, 5 sınıflı ilkokul binası yapılarak hizmete girmiş, normal öğretim şekli ile eğitim ve öğretim bu binada ancak bir yıl sürdürülmüş, öğrenci yoğunluğu sebebiyle 1965-1966 Öğretim yılında çift öğretime geçilmiştir.

            Yörenin Ortaokul ihtiyacı zuhur etmesi karşısında, yukarıda da belirtildiği gibi eğitim ve öğretime önem çevre halkı okulun bahçesine tamamen kendi maddi imkânlarıyla beş derslik bir Ortaokul binası yaparak bu binada 1975–1976 öğretim yılında Taştepe Ortaokulunun eğitim ve öğretime açılmasını sağlamışlar.

            Taştepe Ortaokulu da çift öğretim şekli ile eğitim ve öğretime devam ederken aynı mahallenin Yenidoğan mevkiinde yeni yapılan Göktürk Ortaokulu’na 1989–1990 Eğitim Öğretim yılında nakledilmesi üzerine, Taştepe İlkokulu 19.03.1990 tarihinden itibaren her iki binayı kullanarak normal öğretime geçmiştir.

            Taştepe ilkokulu 1991–1992 öğretim yılı başında ilköğretim okuluna dönüştürülmüş, ancak ortaokulun aracı-gereci, bilumum kadrosu Göktürk Ortaokuluna nakledilmiş olduğundan 6. sınıfa öğrenci alınması mümkün olmamış, 1991–1992 Eğitim-Öğretim yılını sadece 1. kademesi bulunan İlköğretim Okulu olarak sürdürmüştür.

            1992–1993-Eğitim Öğretim yılı başında İstanbul İl Genel Meclisi Milli Eğitim Komisyonu üyesi Dursun Limanoğlu İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri nezdinde girişimlerde bulunarak, çevre okulların da katkılarını sağlayıp, Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu, Şube Müdürlerinden Osman Çebi, Talat Tandoğan ve Zelkif Terzi’nin büyük destek ve yardımlarıyla araç-gereç ve personel temin edilerek Taştepe Ortaokulu, Taştepe İlköğretim okulunun 2. kademesi olarak faaliyete geçirilmiştir. Bu çalışmalarda Okul Aile Birliği ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyeleriyle İstasyon Mahallesi Muhtarı Hilmi Kırlı’nın Okul Müdürlüğümüzle işbirliği olumlu sonuçlarının doğmasına vesile olmuştur

            Okulumuz için 30 derslikli bir bina yapılması 1993 programına alınmış ve 2000 yılında 4 katlı bir bina Eğitim ve Öğretime başlanmıştır.

 Yayın:21.01.2013 - Güncelleme:21.01.2013 - 10:16