Birimlerimiz Okulumuzun Tarihcesi

Okulumuzun Tarihcesi

Okulumuz İstanbul ilinin Şişli ilçesine bağlı Esentepe Gazeteciler mahallesindedir.

 

tarih

  Okulumuz İstanbul ilinin Şişli ilçesine bağlı Esentepe Gazeteciler mahallesindedir.

    Mahalle gazeteciler tarafından 1954 yılında Gazeteciler Kooperatifi tarafından kurulmuştur. O tarihte 210 hane olarak yapılmıştır, sonraki tek katlı evlere ilave katlar ve boş arsalara ilave evler yapılmıştır. Mahallenin kurulmasından 10 yıl sonra bir okula ihtiyaç duyulmuştur. O güne kadar mahalle çocukları yakın olan Şair Nedim İlkokulu ve başka okullara giderlermiş. Okul arsası kooperatifi tarafından ayrılmış ve Milli Eğitime okul yapılması için müracaat yapılmıştır. Arsanın devri yapılmadan Milli Eğitim Müdürlüğü hemen bir okul yapımına girişmiştir. 1963 de temeli atılmış ve 27 Kasım 1964 yılında öğretime başlamıştır. Okulumuza, Atatürk’ün silah arkadaşı olan Mareşal Fevzi Çakmak’ın adı verilmiştir. 

     1964-1965 öğretim yılında okul müdürlüğüne Şükrü Can atanmıştır, 1., 2., 3. ve 4.sınıflar birer şube olarak açılmış ve 4 öğretmenle öğretime başlamıştır. İlk öğretmenleri Şükrü  Can,  Hikmet Ozarboy, Nimet Uzel, Hamide Kayır’dır. Okulumuz Engin Pak tarafından yıkılıp yeniden inşa edilerek 2009  yılında yeni binasıyla öğrenime devam etmektedir. 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nda ise 4+4+4 sistemi gereğince okulumuz  ilkokula dönüştü-rülmüştür.

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nda ise 4+4+4 sistemi gereğince okulumuz  ilkokula dönüştü-rülmüştür.

OKUL














                                                          Mareşal Fevzi ÇAKMAK

Fevzi Çakmak

1876 yılında İstanbul´da doğdu. 1895 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu´nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği Harp Akademisi´ni 1898 yılında bitirerek Kurmay oldu. Bu tarihten itibaren ordunun çeşitli kademelerinde karargah ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu. 
1914 yılında Tümgeneralliğe yükseldi. Çeşitli birliklerde Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı ve Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 6 Ocak 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atandı. 28 Temmuz 1918 tarihinde Korgeneralliğe yükseldi. 27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 1 nci Ordu Müfettişliği´nden sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu´ya geçti. Milli Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atandı. 3 Nisan 1921 tarihinde Orgeneral, 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zafer´in kazanılmasındaki yüksek hizmetlerini takdiren Mareşalliğe terfi ettirildi. 
12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Vekilliği, 3 Mart 1924 tarihinden 12 Ocak 1944 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 12 Ocak 1944 tarihinde yaş haddinden emekli oldu. 
Fransızca, İngilizce, Almanca bilir. Evli 2 çocukludur. 
Arnavutluk Harekatı ve İsyanı´na, İtalya, Balkan, 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları´na katıldı. 
12 Nisan 1950 tarihinde vefat etti. Eyüp Sultan´da toprağa verildi.



 Yayın:03.01.2014 - Güncelleme:18.07.2014 - 13:14 - İlgili Birim Telefonu : 212 217 96 02