Hakkında

Hakkında

 
MEB
Kurum Kodu : 952086
Kurum Adı : Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi
Telefon : +90 212 503 64 85 Belgegeçer90 212 503 63 91
WEB Adresi : http://isbl.meb.k12.tr
Adres : Yenibosna Fevzi Çakmak Mahallesi Fatih Caddesi No2 Bahçelievler /İstanbul

VİZYON
Geçmişle sağlıklı bir ilişki kurarak geleceği şekillendirebilecek,sürekli kendini sorgulayan ve geliştiren, toplumun kültürel ve sanatsal mirasını koruyup yüceltecek, sosyal sorunlara duyarlı bireyler yetiştirme yolunda öğrencilere kendilerini gerçekleştirebilmeleri için rehberlik eden bir kurum olmak.

MİSYON
* Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek, ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak. * Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlamak. * Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yönelterek, gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak. * Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlamak. * Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirerek toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunmak.

BAŞARILAR
Okulumuz Türkiye´nin ilk Sosyal Bilimler Lisesi ve 144 ülkede geçerli IB (Uluslararası Bakalorya) diploması veren ilk ve tek devlet okuludur. Üniversite başarısı %100 olan okulumuzun mümtaz öğrencileri YGS ve LYS de her yıl ilk sıralarda yer almaktadır. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Tübitak tarafından düzenlenen sosyal bilim proje yarışmalarında, üniversiteler tarafından organize edilen yarışmalarda sayısız ödüller kazanmıştır. Okulumuz ilk olmanın önemini idrak ederek başarılarıyla diğer Sosyal Bilimler Liseleri’nin de kurulmasına zemin hazırlamış, sonradan kurulan sosyal bilimler liseleriyle her konuda tecrübelerini paylaşarak öncü rolüyle başarı çıtasını yükseltmiştir. 800 kişilik salonunda periyodik olarak düzenlediği seminer ve konferanslara ülkemizin seçkin sosyal bilimcilerini davet ederek öğrencilerin entelektüel bir iklimde yetişmesine daima katkıda bulunmuş, sosyal bilimler alanında geleceğin bilim insanları olmaya aday öğrencilerine edebiyat, kültür ve yabancı dil açısından yeterli akademik alt yapı kazandırarak ülkemizin fikir seviyesinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Okulumuz geleneksel hale gelmiş Kristal Lale ödülleriyle, öğrencilerimizin çıkardığı dergiler, seçme makalelerin ve metin analizlerinin yer aldığı kitaplarla 12 yılda kendi geleneğini ve kurum kültürünü oluşturmuş nadir okullardan birisidir. Osmanlı Türkçesi’nin ilk defa ders olarak okutulduğu devlet lisesi olan okulumuzda öğrencilerimiz sosyal bilimlerin vazgeçilmez şartlarından olan tarih şuuruyla yetişmekte, geçmişle anlamlı bağlar kurarak zengin kültür birikimine sırtlarını dönmeden geleceği inşa etme mesuliyeti kazanmaktadırlar. Üniversite kazanma başarısını çok önemsemekle birlikte zeki gençleri üniversite sınavında doğru seçeneği yakalamaya şartlandıran mekanik bir anlayıştan uzak durmaya çalışıyor, öğrencilerimize her anlamda iyi bir lise eğitimi vererek onları akademik düşünme tarzıyla buluşturmayı şiar ediniyoruz. İnsanı insan yapan şeyin değerler olduğu hakikatine binaen öğrencilerimizi başarı fetişizmi ile gitgide yalnızlaşan ve yabancılaşan bireyler değil hayatı anlamlandıran ve paylaşmayı bilen fertler olarak yetiştirmeyi önemsiyoruz.

İSTATİSTİKLER
Öğretmen Sayısı :
Öğrenci Sayısı :

KURUM BİLGİLERİ
Derslik Sayısı : Atölye-İşlik Sayısı :
Fen Laboratuarı Sayısı : BT(Bilgisayar) Sınıfı Sayısı :
Isınma Şekli : Merkezi Sistem
Öğretim Şekli : Tam Gün
Ders Başlama ve Bitiş Saati : Pazartesi 08:30-16:45 Salı 08:30-16:45 Çarşamba 08:30-16:00 Perşembe 08:30-15:15 Cuma 08:30-15:15
Konferans Salonu
Spor Salonu
Yemekhane
Misafirhane
Kütüphane
Bina Kodu : İnternet Bağlantısı :

LOJMAN BİLGİLERİ
Lojman Sayısı :
Lojman Bilgisi : Okul Müdürü ve Pansiyondan Sorumlu Müdür Yardımcısı için görev tahsisli.

YERLEŞİM YERİ BİLGİLERİ
İl ve İlçe Merkezine Uzaklık : İstanbul Büyükşehir Belediye sınırları içinde
Ulaşım : Yenibosna Metro ve Metrobüs durağına 5 dk. yürüme mesafesinde
Yerleşim Yeri Bilgisi : Yenibosna-Kuleli Mevkii, E5 üstü