Sayfalar Tarihçemiz

Tarihçemiz

Hasan Şadoğlu ilköğretim okulu ; 1983 yılında Bağdat caddesi 164 numaralı binada eğitim-öğretime başlamıştır. 21ocak 1903 Rize doğumlu "HASAN ŞADOĞLU" isimli bir hayırsever tarafından arsası bağışlanmıştır, ismini de buradan almaktadır.

1993 Yılında bağışçı Hasan Şadoğlu tarafından yaptırılan binanın hemen arkasındaki arsaya İstanbul il özel idaresi tarafından 24 derslikli yeni bina yaptırılmıştır. Aynı yıl okulumuz yeni binasına taşınmıştır. Eski binası Maltepe Kaymakamlığına hizmet binası olarak tahsis edilmiştir.

2001 Yılında eğitimin kalitesini yükseltmek ve tam gün eğitime geçmek için, mevcut binamızın yanındaki arsaya spor salonu ve ek bina yapma girişiminde bulunulmuştur.Ancak tapu müdürlüğünde bu arsanın büyük bir bölümünün Maltepe Belediyesine ait kadastral yol olduğu tespit edilmiştir.Diğer parsellerin biri özel mülkiyet,diğer parsellerin il özel idaresine ait olduğu anlaşılmıştır.Bu durum gerekli mercilerce görüşülmüştür.Okul,okul aile birliği ve çevre imkanları kullanılarak bu arsaların alınması önerisinde bulunulmuştur. Okul müdürlüğü, okul aile birliği ve okul koruma derneği´nin takım çalışmasıyla tüm masrafları okulumuz tarafından karşılanarak bu arsalar okulumuza kazandırılmıştır. Spor salonu ve ek bina yapımı için gerekli yazışmalar yapılarak Bayındırlık il müdürlüğü yetkilileri ile görüşülmüştür. Bayındırlık müdürlüğü yetkilileri arsanın küçük olduğunu,mevcut tip projelerin bu arsaya uymayacağını,arsaya uygun özel proje çizilmesi ve masraflarının okul tarafından karşılanması gerektiğini belirtilmiştir. Bütün bu işlemler okulumuz imkanları ile gerçekleşmiştir.17.09.2004 tarihinde ek bina ve spor salonunun temeli atılmıştır. 01.07.2005 tarihinde inşaat bitmiş ve eğitim öğretime açılmıştır.

1993 yılında yapılan ana binamız depremde hasar gördüğü için yıkılmış 2005 yılında inşaatına başlanmış 01.05.2006 tarihinde eğitim-öğretime girmiştir. Ana bina ve ek binamız yeni deprem mevzuatına uygun olarak 8 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak yapılmıştır. Ayrıca okulumuz 2005-2006 öğretim yılında ETÜT VE BESLENME uygulaması yapan okullar kapsamına alınmiştır

 Yayın:27.12.2012 - Güncelleme:27.12.2012 - 10:39