Menü İçerikleri Tarihçe

Tarihçe

BERGAMA ANAOKULU

Okul öncesi eğitim kapsamında 17.09.2001 tarihinde eğitim öğretime açılan Bergama Ana Okulu, Bergama’nın ilk bağımsız anaokuludur.

Bergama Ana Okulu “Yıldız Proje” kapsamında yapılmış tek katlı bir okul olup 1600 m2 toplam alanı vardır. 1020 m2’si bahçe alanı, 580m2’si bina alanıdır.

 

Okulumuz 4 yaş ve 5 yaş çocuklarına eğitim vermektedir. Öğretim şekli ikili eğitimdir. Sabahçı, öğlenci grupları vardır. Okul kapasitesi normal öğretime göre 100, ikili öğretime göre 200 öğrencidir.

            2013-2014 eğitim öğretim yılında okulumuzda 190 öğrenci ve  şube vardır.

Okulumuzda 1 müdür odası, 1 müdür yardımcısı odası, 5 derslik, 1 mutfak, 1 çok amaçlı salon, 2 tane çocuk tuvaleti bulunmaktadır.

Okulun fiziksel altyapısı çok iyi ve yeterlidir. Büyük sınıflar ortalama 62 m2,küçük sınıflar 42 m2’dir. Sınıf öğrenci ortalamaları ise 22 öğrencidir. Okulumuzun tüm sınıflarında; Televizyon, DVD Player, klima, bilgisayar, projeksiyon cihazı ve perdesi, merkezi uydu, internet, kalorifer, parke, eğitim donanımı ve ders araç gereçleri mevcuttur. Ayrıca okulumuz güvenlik kameralarıyla 24 saat kayıt altındadır.
                Bergama Ana Okulu 2007 yılında, 1. Eğitim Bölgesi’nin “EN BAŞARILI KURUMU” olarak belirlenmiştir.

                2008 yılında ise Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  “TEMİZ OKUL, SAĞLIKLI OKUL Projesi”  kapsamında “BEYAZ BAYRAK” almıştır.

 

                Bergama Ana Okulu 2008 yılında Toplam Kalite Yönetimi ödül sürecine katılan, İzmir genelindeki tek anaokulu olup “KALİTE ÖDÜLÜ” almıştır.

 

                Okulumuz 2008 yılında yapılan teftiş ve denetimler sonucu Bergama 1. Eğitim Bölgesinin “EN BAŞARILI KURUMU” olarak belirlenmiştir. Okulumuz bu şekilde üst üste iki yıl en başarılı kurum ödülünü almıştır.

 

                2009 yılında “Enerji Verimliliği” Projesinde okulumuz İzmir genelinde, “GELECEĞE ENERJİN KALSIN” Bayrağı alan tek anaokuludur.

 

                2010 yılıda İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemini alan Bergama’daki ilk okul olmuştur.

 

                2010 Haziran tarihinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün engelli öğrencilerle ilgili uyguladığı OÇAP(Okulumuzda Çiçekler Açtı) Projesi kapsamında okulumuz, engelli öğrencilerle ilgili yapmış olduğu başarılı çalışmalar nedeniyle İzmir 2.si olmuştur.

 

     2009-2010 eğitim öğretim döneminde öğrencimiz Ahmet METİN anaokulları öğrencileri satranç turnuvası İzmir 3. sü olmuştur.

 

Okul öncesi dönem öğrencisi olup da engelli olan çocukların okula kayıtları yapılmakta, bu öğrenciler kaynaştırma eğitimi, destek eğitim odasında destek eğitimini ücretsiz olarak almaktadır.
           2012 yılında açtığı Özel Eğitim Sınıfı ile de anaokulu dönemindeki engelli öğrencilere yarı kaynaştırmalı eğitim modeli uygulamaya başlamıştır.

 

Okul Öğrencileri: The Small Montmatre Of Bitola-MAKEDONYA Uluslararası resim yarışmasında; Esra SARIKAYA ve Ata Uçkan ERDOĞAN "Sergilenmeye Değer Eser" ödülü, Uluslararası “Mavi Yeşil Elele, Tüm Renklerle Güzelliklere” konulu resim yarışmasında Yaren YAVAŞ ilk 10’a girerek Başarı Ödülü, Barkın DURMAZ ise Sergilenmeye Değer Eser Ödülü, 15. İnternational Competition of Children And Yout Art Creativity "Always Green Always Blue" Torun-Polonya resim yarışmasında, Sena DEMİREL, Hasan Furkan KOŞTU ve Hülya EKER başarı ödülü, ulusal düzeyde yapılan Monami resim yarışmasında okulun öğrencilerinden 10 kişi madalya kazanmışlardır.

 

2012 yılında Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “Nasrettin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması” nda öğrencileri Bergama 1.’si olmuştur.

 

2011 ve 2012 yıllarında yapılan “Polis” konulu resim yarışmasında öğrencilerimiz Bergama 1.’si olmuştur.

 

2012 yılında “Beyaz Bayrak” ödülümüz yenilenmiştir.

 

2013 yılında Alman Uluslararası Kalite Şirketi UNİCERT UNİVERSAL QUALİTAT tarafından İSO 9001:2008 Kalite Belgesi verilmiştir.

 

2012-2013 Eğitim öğretim yılında Monami resim yarışmasında 8 öğrencimiz madalya, bir öğrencimiz bisiklet kazanmıştır.

 

Bergama Anaokulu her yıl öğrencilerine, velilerine, çevreye ve okul personeline yönelik olarak; Mahalle de yaşayan yaşlılara kahvaltı, Lokma günü, Aşure günü, Ulusal Bayram kutlamaları, boyama şenlikleri, veli proje şenlikleri, piknik ve geziler, halk oyunları eğitimi, bale eğitimi, satranç eğitimi, çocuk jimnastiği, resim ve karikatür eğitimi, İngilizce eğitimi, drama ve aile eğitimi proğramları uygulamaktadır.   

 

 

 

Okul Vizyonumuz:“MUTLU ÇOCUK MUTLU AİLE MUTLU OKUL”

 

 

 

Okul İnternet Sitemiz:www.bergamaanaokulu.meb.k12.tr

 

 Yayın:18.07.2013 - Güncelleme:05.08.2013 - 11:53