Etkinliklerimiz Mesleki Tanıtım ve Kariyer Günleri

Mesleki Tanıtım ve Kariyer Günleri

kariyet günü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karabağlar Övgü TERZİBAŞIOĞLU Anadolu Lisesi 26 Nisan 2012 Perşembe Günü Meslek Tanıtım ve Kariyer Günleri Etkinliği düzenledi.

2008-2009 eğitim-öğretim yılında eğitime açılan Övgü TERZİBAŞIOĞLU Anadolu Lisesi, İzmir’in tanınmış ailelerinden Necip ve Serpil TERZİBAŞIOĞLU tarafından, merhum kızları Övgü TERZİBAŞIOĞLU anısına yaptırıldı. İzmir’in en güzide semtlerinden Basınsitesi‘nde bulunan okul, ulaşım açısından avantajlı konumu ve modern görüntüsü ile veliler ve öğrenciler tarafından cazibe merkezi haline geldi.

2008-2009 eğitim-öğretim yılında 132 mezun veren Övgü TERZİBAŞIOĞLU Anadolu Lisesi ; bu mezunların 83’ünü 4 yıllık fakülteye yerleştirerek, %63’lük başarı yakalarken,2009-2010 eğitim-öğretim yılında 179 öğrenci mezun etmiş, bu mezunların 123’ü üniversiteye yerleşerek, başarı oranını %69’a çıkarmıştır.2010-2011 eğitim-öğretim yılında 181 öğrenci mezun etmiş, üniversiteye yerleştirme başarısını %70’e çıkarmıştır. Bu yıl 4. Dönem mezunlarını verecek olan okul, üniversiteye öğrenci yerleştirme oranı bakımından beklentilerini daha da yükseltmiştir.

15.12.2011tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen YGS deneme sınavında Karabağlar İlçe 2. ,3. Ve 5. Okulumuzdan çıkmıştır. Karabağlar İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bilgi yarışmasında okulumuz ilçe ikincisi olmuştur.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma Etkinliklerinde İlçe çapında düzenlenen kompozisyon yarışmasında Raziye BETÜL isimli öğrencimiz birinci olurken, okulumuz liseler arasında ikinci olmuştur.

Yine 12 Mart etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini güzel okuma yarışmasında 10. Sınıf öğrencimiz Elif DEMİR, ilçe birincisi olmuştur.

Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi eğitsel başarılarının yanı sıra sosyal ve sportif faaliyetleri ile de adından söz ettirmeye devam etmektedir. Bu yıl Polonya’da düzenlenen Okçuluk Gençler ve Yıldızlar Açık Hava Dünya Şampiyonası’nda Yıldız Bayanlar Kategorisinde Ilgın KIZILGÜNEŞLER isimli öğrencimiz finale kalmayı başararak, Dünya Okçuluğunun dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Öğrencilerini ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerine göre en uygun mesleklere yöneltmeyi amaçlayan Övgü TERZİBAŞIOĞLU Anadolu Lisesi ,Mesleki Rehberlik çalışmaları çerçevesinde Aralık ayında Ankara Gezisi düzenleyerek ,Ankara’nın hatta Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden olan ODTÜ ve BİLKENT Üniversitelerine bir tanıtım gezisi düzenlemiştir.

Mesleki rehberlik çalışmaları çerçevesinde ;okulun Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen bir başka etkinlik de 26 Nisan 2012 Perşembe günü yapılan Meslek Tanıtım ve Kariyer Günü etkinliğidir. Meslek mensupları ile öğrencileri yüz yüze getiren etkinlikte amaç, öğrencilere ilk ağızdan meslekleri ,mesleklerin özelliklerini, zorluklarını, iş olanaklarını tanıtarak,isabetli ve bilinçli tercih yapmalarını sağlamaktır. Meslek Tanıtım ve Kariyer Günleri etkinliğine katılan katılımcılar ve üniversiteler şunlardır:

Yüksek Teknoloji Enstitüsünden; Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında Uzman Cenk DAĞLIOĞLU, Mimari Restorasyon alanında Çağlayan deniz KAPLAN ve Endüstiyel Tasarım alanında Hatice AKTÜRK’tür.

İzmir Üniversitesinden Psikolog Özge SAROT ,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında Hülya TUNA, Mimarlık alanında Zeynep SEVİNÇ,Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği alanında İbrahim BARAN ÇELİK Meslek Tanıtım ve Kariyer Günleri etkinliğinde yer almıştır.

Etkinliğe Yaşar Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi de stant açarak, destek verirken, Konak Belediye de görev yapan İnşaat Mühendisi Özge ERCAN ve Denizcilik sektöründen Kaptan Gökhan YAZICIOĞLU, Hava Trafik Kontrolörlüğü alanında Süleyman TÜMER ile Tevfik Özgür ÜNAL da meslekleri hakkında öğrencileri bilgilendirmiştir.

Diğer katılımcılar ise; aynı zamanda okulun velileri olan Diş Hekimi Atagül ŞENTÜRK, Eczacı Aysun TÜRK, Bilgisayar Mühendisi Sinan ALPER, Hekim Mustafa TİNER, Avukat Münevver KİŞİOĞLU’dur.

540 öğrencinin, 20 meslek temsilcisinin ve 7 üniversitenin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, katılımcılara, meslekleri ile ilgili merak ettikleri her şeyi sorma imkanı bulmuştur.

Etkinlik öncesi verilen kokteylde konuşan Okul Psikolojik Danışmanları Serdal ÜNAL ve Selda Alev KARADUMAN, 2008 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Övgü TERZİBAŞIOĞLU Anadolu Lisesi’nin emin ve sağlam adımlarla İzmir’in saygın eğitim kurumları arasına girmeyi başardığını, bundan sonra da gerek başarıları, gerekse ses getiren etkinlikleri ile ilerlemeye devam edeceklerini belirtmiştir.

 

 Yayın:10.12.2012 - Güncelleme:04.11.2013 - 21:35