Neden Fatih İHO Neden Fatih İmam Hatip Ortaokulu

Neden Fatih İmam Hatip Ortaokulu

afiş

1) Fatih İmam Hatip Ortaokulu Nedir?


  2012/2013 yılında açılmış olan bir imam hatip ortaokuludur.

 

2)Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nun hedefi Nedir?

Hizmet alanının en ideal ortaokulu, Kayseri´nin en ideal imam hatip ortaokulu olmaktır.

 

3)Fatih İmam Hatip Ortaokulu Nerededir?

100. yıl mahallesi, Kayseri cad. Öğretmen evi yanındadır. 

 

4) Fatih İmam Hatip Ortaokulu Sürekli Orada mı Olacaktır?

Gözbaşı mevkiinde yeni hizmet binası yapılmaktadır.

 

5) Fatih İmam Hatip Ortaokulunun Kadrosu Ne Durumdadır?

Okulumuzda 1 müdür, 1 müdür yardımcısı ve 8 öğretmen görev yapmaktadır. Öğrenci sayımızın artışına paralel olarak, kadro sayımızda artış olacaktır.

 

6) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nun kaç öğrencisi vardır?

İlk yılında toplam 98 öğrencimiz okumaktadır. Bu öğrencilerin tamamı 5. sınıfta okumaktadırlar. 4 yıl içerisinde okul mevcudumuzun en az 400 olacağı öngörülmektedir. İlçemizin her mahallesinden kayıtlı olan öğrencilerimiz, okulumuzda öğrenim görmektedirler.

 

7) Fatih İmam Hatip Ortaokulu, İmam Hatip Lisesi’nin orta kısmı mıdır?

Hayır, okulumuz tamamen bağımsız bir okuldur.

 

8) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda hangi dersler okutulmaktadır?

Türkçe 6 saat , Matematik 5 saat, Fen Bilimleri 4 saat, Sosyal Bilgiler 3 saat, İngilizce 3 saat, Görsel Sanatlar 1 saat, Müzik 1 saat, Beden Eğitimi ve Spor 1 saat, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 2 saat, Din Kült. ve Ahl. Bil 1 saat, Kur’an-ı Kerim 2 saat, Hz. Muhammed’in (sav) Hayatı 2 saat ,Temel Dini Bilgiler 1 saat, Arapça 2 saat ve seçmeli ders 2 saat,

Okulumuzda toplam 36 saat ders işlenmektedir. Diğer ortaokullarda işlenen ders saati 35´tir. Yani bizim okulumuzda toplam işlenenen ders saati, diğer ortaokullardan sadece 1 saat fazladır.

Derslerin dağılımına bakıldığında; 21 saat akademik dersler, 7 saat seçmeli ve gelişim dersleri ve 8 saat de Din Bilgisi ile ilgili ders öğrencilerce işleneceği görülecektir.

 

9) Dinle ilgili dersler diğer ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulduğu için, imam hatip ortaokuluna gerek var mıdır?

    Evet. Çünkü diğer ortaokullarda dinle ilgili dersler seçmeli olmakta ve sadece size değil, diğer öğrencilerin de tercihine bağlı olunmakta ve Arapça okutulamamaktadır. Diğer ortaokullarada din ile ilgili dersler seçmeli olduğundan dolayı, puanla değerlendirilmemektedir. Bu da öğrencilerin o dersi önemseme oranını olumsuz olarak etkilemektedir. İmam Hatip ortaokullarında  bu dersler diğer tüm derslerin yanında müfredat gereği okutulmaktadır. Ayrıca imam hatip yaşam alanı içerisinde,  ebeveynlerin çocuklarının  iyi yetiştirmelerine yardımcı olunmaktadır. Bununla birlikte, kız öğrencilerinin  başörtülü olarak okuyabilme ve kız-erkek tüm öğrencilerin hafızlık eğitimine gidebilme fırsatına sahip oldukları tek okul, imam hatip ortaokullarıdır. Son olarak da; ortaokulların imam hatip ortaokullarının yerini doldurması beklense idi, Bakanlık´ın imam hatip ortaokullarını açma gereğini duyması beklenmezdi, tabi ki.


10) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda hangi yabancı dil dersleri okutulmaktadır?

Öğrencilerimiz, İngilizce ve Arapça olmak üzere 2 yabancı dil dersi öğrenme şansına sahiptirler.

 

11) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda okurken DPY-B ve SBS sınavlarına girilebilir mi?

 Evet. Öğrencilerimiz her yıl Bursluluk sınavına ve mezun olunca da, SBS’ye girebileceklerdir.

 

12) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’ndan mezun olan öğrenciler hangi liselere gidebileceklerdir?

 Mezun olan öğrencilerimiz, diledikleri liselere gidebileceklerdir.

   

13) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’ndan okuyan öğrenciler nasıl giyinmektedirler?

Okul Aile Birliği’nce belirlenen öğrenci kıyafetleri giyilmektedir.

 

14)Fatih İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt yaptırarak hafızlık eğitimi alınabilir mi?

 Evet. Dileyen öğrencilerimiz, 1 yıl süre ile hafızlık eğitimi alabileceklerdir.  O sürenin sonunda yapılacak olan, sınavda başarılı olan öğrencilerimiz, yıl kaybetmeden bir üst sınıfa devam edebileceklerdir.

 

 15) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda yürütülen bir proje var mıdır?

  Evet. Okulumuzda öğrencilerimizin ders başarısını artırmaya yönelik “Artınet Projesi”        adını verdiğimiz bir proje yürütülmektedir.

   

16) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda yürütülen “Artı Net Projesi” nasıl uygulanmaktadır?

Özetle, yapılan her ilçe denemesinin sonuçları okulumuzda detaylı olarak analiz edilmekte ve öğretmenlerimizle birlikte değerlendirilmektedir. Her deneme sonucunda oluşturulan başarı grupları öğrencilerimizin seviyesine göre oluşturulmakta ve bir sonraki denemede grup 1. leri ödüllendirilmektedir. Ayrıca her deneme sonrası ilk 25’e giren öğrencilere ekstra deneme yapılmakta ve ödüllendirilmektedirler.

  

17) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda başarılı öğrenciler okumakta mıdır?

 Evet. İlçe geneli yapılan denemelere göre, öğrencilerimizden sırası ile 24,   31,  33 ve son nisan denemesinde ise 43 tanesi 400 ve üzeri puan almıştır. Bunlardan 15 tanesi de 450 ve üzeri puan almışlardır.( 500’lük puan sistemine göre )

   

18) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda  öğrencilerin elde ettiği bir başarı var mıdır?

 Evet. Öğrencilerimiz Siyer-i Nebi bilgi yarışmasında ilçe 2. si olmuşlardır. “İyilik Yap, At Kutuya” Projesinde bir öğrencimiz yaptığı iyilik ile  ilçe 1.si olmuştur.

 

19) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda yapılan çeşitli etkinlikler  var mıdır?

Evet. Öğrencilerimizle birlikte İlçe kütüphanesini ziyarete gittik. İlçe geneli tüm yarışmalara katılım sağladık. Nevruz’u kutladık. İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışması düzenledik. Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışması düzenledik. Bütün öğrencilerimize Siyer-i Nebi kitabı ve Kutlu Doğum münasebeti ile gül dağıttık. Develi’de “Taş Mektep” isimli sinema filmini seyrettik. Erciyes Kayak Merkezine kaymaya ve eğlenmeye gittik.  29 Mayıs İstanbul’un Fetih kutlama  programı okulumuz tarafından Belediye Kültür Salonu’nda yapılmıştır. Mehter takımı ve öğrenci gösterilerinin olduğu program seyredenelce, beğeni kazanmıştır.Yıl sonu etkinlikleri çerçevesinde, sınıflar arası futbol turnuvası, bilgi yarışması, şiir okuma ve yazma yarışması yapılmış ve okulumuzu ilk 3 içeirisinde bitiren öğrencilermizle birlikte karne töreninde madalyal ile ödüllendirilmişlerdir.

20) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda eğitim olanakları nasıldır?

Ortalama 20’şer kişiden oluşan sınıflarımız, 1 kütüphanemiz, 1 uygulama sınıfımız,    2 yansıtım sınıfımız bulunmaktadır. Isınma sistemimiz, kalorifer şeklindedir.

   

 21) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’na kimler kayıt yaptırabilir?

 Yahyalı’nın merkez ve köy dahil, her yerinde oturmakta olan ve bu yıl 4. sınıfı bitiren öğrencilerden, okulumuzda okumak isteyenler kayıt yaptırabilirler.

 

 22) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’na nasıl kayıt yaptırabiliriz?

        Kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimizin velileri, okulumuza dilekçe vererek öğrencilerini kayıt yaptırabileceklerdir.

   

 23) Fatih İmam Hatip Ortaokulu´na diğer okullardan nakil olunabilmekte midir?

     Evet, diğer ortaokullardan öğrenciler ( 5. ve 6. sınıfa geçen öğrenciler )  diledikleri takdirde nakil olarak  okulumuza geçerek, okulumuzda öğrenimlerine devam edebilmektedirler.

 

 24) Köylerde okumakta olan öğrencilerden, okulumuza kayıt yaptırmak isteyenlerin     okula geliş ve gidişleri nasıl olacaktır?

      Köylerde okumakta olan öğrencilerden okulumuza kayıt yaptırmak isteyenler, taşımalı eğitim kapsamında ücretsiz olarak okulumuza geliş-gidiş yapabilecekler veya ilçemiz tatılı Bölge Ortaokullarında kalabileceklerdir.

   

  25)Fatih İmam Hatip Ortaokulu hakkında daha fazla bilgiyi nasıl alabiliriz?

          Web Adresi:  http://fatihiho.meb.k12.tr/   

          Telefon       :     611 7568

          Adres          :  Gazibeyli Mah. Gözbaşı  Karşısı Yahyalı

 Yayın:31.01.2013 - Güncelleme:27.03.2015 - 13:11