Belgeler USTALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

USTALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

USTALIK BELGESİ ALMA ŞARTLARI

USTALIK BELGESİ ALMA ŞARTLARI

1) İlgili kanunun 16.Maddesine göre kalfalık belgesi alanlar;

 a) Kalfalık belgesini aldığı tarihten itibaren mesleklerinde en az 3 yıl çalışmış ve bakanlıkça açılan Ustalık Eğitim Kurslarını başarılı olarak bitirenler ustalık sınavlarına katılarak başarılı olmaları halinde Ustalık Belgesi alabilirler.( Kanun maddesi:28/b)

 b) Kalfalık belgesini aldığı tarihten itibaren mesleklerinde en az 5 yıl SSK lı olarak çalışanlar doğrudan ustalık sınavlarına katılıp başarılı olmaları durumunda Ustalık Belgesi alabilirler.(Kanun maddesi: 28/c)

2- a) 1985-1986 Eğitim-Öğretim yılı sonuna kadar meslek lisesinden mezun olanlar mezun oldukları meslek dalında doğrudan Ustalık Belgesi alabilirler. (Kanun maddesi: Geçici 1b/2)

    b) 1985-1986 Eğitim-Öğretim yılından sonra meslek lisesinden mezun olanlar doğrudan ustalık sınavlarına katılarak sınavlarda başarılı olmaları halinde Ustalık Belgesi alabilirler. (kanun maddesi:29)

3) Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihten önce vergiye kayıtlı ve bir mesleki teşekküle kayıtlı işyeri sahibi olan ve bu işyerinde fiilen usta olarak çalışan ve bakanlıkça ilan edilecek tarihlerde başvuruda bulunanlar doğrudan Ustalık Belgesi alabilirler. (kanun maddesi: geçici 1b/1)

4) İlgili kanunun Geçici 1a/1 maddesine göre kalfalık belgesi alıp 22 yaşını dolduranlar;

    a) İlköğretim okulu mezunu olanlar ; çıraklık eğitim süresi 2 yıl olan mesleklerde çalışanlar 7 yıl çıraklık eğitimi süresi 3 yıl olan mesleklerde çalışanlar 8 yıl çıraklık eğitimi süresi 4 yıl olan mesleklerde çalışanlar 9 yıl

   b) Lise ve daha üst seviyede genel eğitimden mezun olanlar; çıraklık eğitimi süresi 1 yıl olan mesleklerde çalışanlar 6 yıl çıraklık eğitimi süresi 1.5 yıl olan mesleklerde çalışanlar 6.5 yıl çıraklık eğitimi süresi 2 yıl olan mesleklerde çalışanlar 7 yıl süre ile çalıştıklarını Ek III formu ile belgelendirmeleri halinde ustalık sınavlarına katılabilir, başarılı olmaları halinde de Ustalık Belgesi alabilirler. Ancak 06.01.1998 tarihinden önce kapsama alınan meslek dalları için bu tarihten sonraki çalışmalar SSK?lı, bu tarihten sonra kapsama alınan meslek dalları için kapsama alınış tarihinden sonraki çalışmalar SSK lı olmalıdır. Ayrıca kapsama alındığı tarih ile 06.01.1998 tarihi arasında 18 yaşını tamamladığı tarihten sonraki hizmetleri dikkate alınır. (Kanun maddesi: Geçici 1a/3)

 5) 10.07.2001 tarihinden önce çıraklık eğitimi uygulama kapsamındaki mesleklerde ustalık belgesi olmadığı halde işyeri açmış olanlar, mesleki eğitim merkezlerinde açılacak olan telafi eğitim programlarına katılmaları ve bu eğitim sonundaki sınavlarda başarılı olmaları durumunda Ustalık Belgesi alabilirler.Ancak bu uygulama 10.07.2006 tarihine kadar devam edecektir.

 6) Yabancı ülkelerden alınmış kalfalık ustalık veya kurs belgeleri ile yurt içinde çıraklık okulları, Pratik sanat okulları, Mesleki ve Teknik Açıköğretim okulu, Halk Eğitim Merkezleri, Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezleri vb. kurumlardan alınmış belgeler çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimine geçişte değerlendirilir.(kanun maddesi:35)

 Yayın:03.01.2013 - Güncelleme:03.01.2013 - 14:24