Menü Tarihçemiz

Tarihçemiz

Okulun ilk öğrencilerinden Mehmet Akboyun (1926) ve ilyas Parça(1925) Göcek İlkokulu´nun 1937 yılında açıldığını ve ilk öğrencileri olduklarını söylediler.Söz konusu ilkokulun baraka halinde bugünkü Göcek Meydanı´nda olduğunu belirttiler. Göcek İlkokulu 1959-1960 döneminde yeni okul yapılması nedeniyle eğitim ve öğretime cami ve barakada devam edilmiştir.Cami içerisindeki sınıflar perdeler ile bölünerek oluşturulmuştur.Cuma günleri öğrenciler camiden çıkarılarak halkın ibadet etmesi sağlanmıştır. Cumhuriyet´in 50.yılında Göcek´e kalıcı bir eser olarak Etibank Üçköprü Maden İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü´nce tam donanımlı ek bir okul binası yapılarak Milli Eğitim Bakanlığı´na devredilmiş ve 29 Ekim 1973 tarihinde açılışı yapılarak normal eğitim öğretime dönülmüştür. İlkokulların kesintisiz 8 yıla çıkartılması ve ilköğretim okulu olarak yeniden yapılanmasından sonra eğitime devam edilmekte olan Göcek İlköğretim Okulu Binası mevcut haliyle yetersiz kalmıştır.Göcek´te yeterli derslikleri , laboratuvarı,kütüphanesi gibi yeni müfredata uygun okul yapımı için faaliyete geçilerek Göcek Belediyesi´nin tahsis etmiş olduğu 6000 metrekarelik arsa üzerinde inşaatına başlanan Göcek İlköğretim Okulumuz , işadamı Rahmi KOÇ ile bir grup sanayici ve işadamlarının katkıları ile Turmepa Derneği tarafından Göcek Deniztemiz İlköğretim Okulu olarak 18 Eylül 1998 tarihinde Eğitim ve Öğretim´e açılmıştır.Okulumuz Deniztemiz Derneği tarafından yapılıp Milli Eğitim Bakanlığı´na devredildiği için ismi Deniztemiz İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir. Okulumuzda 22 derslik , laboratuvar , atölye , depo , idare odası , Yemekhane ve arşiv vardır.Spor salonumuz olmamasına rağmen yapımı Koray İnşaat tarafından gerçekleştirilen basketbol ve voleybol sahası mevcuttur.Ders saatleri dışında halkın kullanımına açıktır.Toplam okul bahçesi alanı 5250 metrekaredir. 2011-2012 Eğitim Öğretim yılı itibariyle okulumuzda 520 öğrenci vardır.Ayrıca Taşbaşı-Kepez , Sabunlu , İnlice , Gökçeovacık ve Karacaören köylerinden taşımalı olarak gelen öğrencilerimiz vardır. Okulumuzdan 5 yıllık eğitim sisteminden 1500 , 8 yıllık eğitim sisteminden ise 480 öğrenci mezun olmuştur.Bu dönem içinde 150´ye yakın öğretmen görev yapmıştır.

Gökçeovacık Köyü ilkokulu, Gökçeovacık -Kertmeç mahallesi İlkokulu, Göcek -Taşbaşı mahallesi İlkokulu ve Sabunlu Köyü İlkokullarının Taşımalı Eğitim Sistemi nedeniyle kapanması sonucu ilgili okulların geçmiş yıllara ait evrakları okulumuzda muhafaza edilmekte olup; Geçmiş yılara ait diploma vs. işlemleri müdürülüğümüzce takip edilmektedi.

Atılımlarımız : 1- Okulumuz Türkiye´de ilk defa akıllı sınıf uygulamasına geçmesiyle bir ilke imza atmıştır. 2- Okulda yapılan tüm etkinliklerin bir anda tüm sınıflarda izlenebileceği 4 kanallı kapalı devre TV sistemi oluşturulmuştur.

3- Tüm sınıflarda merkezi sistem TV yayını , VCD , tepegöz , bilgisayar , projeksiyon, yazıcı,Tarayıcı ve her öğrenciye ait dolap ve sırası vardır.Böylece çantasız eğitime geçilmiştir. 4- İnternet tüm sınıflarımıza bağlanmıştır. 5- Okulumuz bahçe ve koridorları istenmeyen olaylar ve hırsızlığa karşı , 24 saat güvenlik kamerası ile kontrol edilmektedir

6-Okulumuz 2. kademe öğrencileri sınıf sistemi yerine ´´Branş sınıflarında´´ eğitim -öğretimlerini sürdürmektedirler.

7-Okulumuz 1991-1992 Eğitim -Öğretim yılında Göcek Belediyesinin desteği ile ;Göcek -Taşbaşı Mahallesi İlkokulunu taşıyarak ,taşımalı eğitim sistemini Türkiyede ilk defa yerel imkanlarla gerçekleştiren okullar arsında yerini almıştır.

 Yayın:15.01.2013 - Güncelleme:15.01.2013 - 15:11