Okul Bilgileri Cumhuriyet İlkokulu Tarihçesi

Cumhuriyet İlkokulu Tarihçesi

Cumhuriyet İlkokulu Fotoğrafları

NİĞDE CUMHURİYET İLKOKULU

        Cumhuriyet İlköğretim Okulu ilk olarak; 1972-1973 eğitim ve öğretim yılında Niğde İmam Hatip Lisesi binasında (Şimdiki 23 Nisan İ.O. binasında) eğitim öğretime başlamıştır.

       1972-1973 eğitim öğretim yılına şimdiki Türk Telekom Başmüdürlüğü binasının yerinde bulunan eski kız meslek lisesi binasında (İl Emniyet Müdürlüğünün karşısında) eğitim öğretime açılmıştır. Okulun kısa sürede gelişmesiyle bina yetersiz duruma gelmiş, fiziki kapasitesinin büyümeye yeterli olmaması nedeniyle 1976 yılında şimdi Anadolu Lisesi olan eski Niğde Lisesi binasına nakledilmiştir.

      1980 yılında binanın aslına uygun restore çalışmalarının düzenli yürütülebilmesi için geçici olarak Niğde Kız İlköğretim Okulu ( daha sonra Niğde Eğitim Yüksek Okulu - Fen Edebiyat Fakültesi)  yatakhanesi (şimdi ise Niğde Üniversitesi Rektörlük ve iktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi binası olarak kullanılan bina)´ne nakledilmiş ve 1984 yılına kadar burada eğitim ve öğretim vermiştir. 1984 yılında binanın restorasyonu tamamlanmış ancak Niğde Anadolu Lisesi olarak hizmete girmesiyle, aynı yıl Niğde Atatürk Lisesi bünyesinde 1989 yılına kadar eğitim ve öğretime cevap verdi.

     Her yıl artan öğrenci mevcudu ile Niğde Atatürk Lisesi binasının da yetersiz kalması nedeniyle, eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmek amacıyla yeniden şimdiki Niğde Üniversitesi Rektörlük binasına nakledilmiş ve 1997 yılına kadar eğitim ve öğretime burada devam etmiştir.

     1997-1998 eğitim öğretim yılına ise Niğde Kız Meslek Lisesi binasının ihata duvarları arasında yer alan geniş arazi Üzerinde inşa edilen yeni binasına girmiş olup hâlâ bu binada eğitim öğretime hizmet etmektedir.

     Bugüne kadar binlerce Türk gencine İlköğretim tahsili yapan okul, gelişen teknolojiyi öğrencilerine en kısa sürede ulaştırabilecek araç ve gereçlerle donatılmıştır.

     Günümüze kadar Okul Müdürlüğü´nde görev alan değerli öğretmenlerimiz sırasıyla; İsmail VAROL, Cemalettin SAVAŞ, İsmet AÇIKGÖZ, Okan YILMAZ, Mehmet GÜRHAN, Fahri MALGIR, Aydaner BULAT, Mevlüt ÖZTÜRK, Mehmet ÖZKAN,Durmuş ALTUNSU, Metin PINAR ve Recep YAŞAR hizmette bulunmuşlardır.Şu anda müdür olarak Orhan ÖZGÜLEÇ görev yapmaktadır.      2012-2013 Eğitim Öğretim yılı itibari ile Okulumuz ilkokul olmuştur. Okulumuzun eğitim ve öğretimde öğrencilerimize daha verimli olacağı ve başarı yüzdesinin il bazında ilk sırayı alacağı inancındayız.

 

 

 

 Yayın:13.12.2012 - Güncelleme:27.06.2013 - 11:30