Okulumuz Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuzun Tarihçesi

YOLBAŞI İLKÖĞRETİM OKULU

Okul /Kurum Tanıtıcı Bilgiler : Okulumuz 1973 yılında köy merkezinde geçici bir binada eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır. 1975 yılında çevre köylerin de katkılarıyla Yolbaşı Beldesi sınırları içinde 3000 m 2´ lik arsa bağışlanarak üzerinde 1980 yılında başlanan inşaat 1984-1985 öğretim yılında tamamlanarak 8 yıllık ilköğretim okulu olarak faaliyetine başlamıştır. Okulumuz gündüzlü ve taşıma merkezi durumundadır. Disizdağı Köyü, İnci Köyü ve Beldemizin 2 Mahallesi (Cami ve Cumhuriyet) ‘ne ait 108 öğrenci taşımalı sistemle okulumuza gelmektedir.

İlçe ve İl Merkezine uzaklığı:

İl merkezine uzaklığı : 13 km

İlçe merkezine uzaklığı. : 7 km

Ulaşım Yolları : Okulumuza ve Beldemize Rize´den ve Kalkandere´den ulaşılabilir. Ulaşım için Rize´den Beldemizdeki taşıma kooperatifi ve Belediyemize ait belediye otobüsleri ile sağlanabilir. Ancak Kalkandere´den Beldemize ve okulumuza toplu taşıma aracı bulunmamaktadır.

Eğitim Hedefleri

Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri doğrultusunda; kendisini sürekli yenileyen, araştıran ve sorgulayan, Bilimsel yayınları takip eden,farklı, yetenekli, coşkulu insanların yetiştiği; öğrencilerin hayata ve bir üst öğrenime özenle hazırlandığı; öğrenme için herkese her türlü fırsatın verildiği; veli ve öğrencilerinin eğitim ile ilgili ihtiyaçlarının da  karşılandığı çevrede ve bölgede "örnek okul" olmaktır.

Kazandığı Başarılar

Okulumuzun bir belde okulu olması münasebetiyle gerek ilde gerekse ilçede okul olarak belki başarısı yoktur ama. mezun ettiğimiz öğrencilerimizin okulumuzda öğretmen, idareci olarak görev yapması, sağlık ocağımıza doktor, hemşire olarak zaman zaman görevlendirilmesi, hali hazırda takibini yaptığımız öğrencilerimizden bildiğimiz kadarıyla bir çok üniversitelerin seçkin dallarında öğrenim gören öğrencilerimiz vardır. (Tıp, eğitim, mühendislik, veterinerlik v.b.)

Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetler

Sosyal ve kültürel anlamda neredeyse gelenekselleşmiş yıl sonu etkinliklerimiz düzenli olarak yapılmaktadır. Belirli gün ve haftalarda hazırlanan etkinliklerimiz okuluz çevresi halkı tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Ayrıca yaptığımız etkinliklerin elektronik ortamlarda da kaydı tutulmaktadır. Okul bahçemizin elverişli olmaması nedeniyle sportif faaliyetlere yeteri kadar fırsat bulunamamaktadır. Ancak bahçemizde devam eden genişletme çalışmaları bittiğinde bu hedeflerimize de kavuşacağımızı ümit ediyoruz. Çevre Durumu ( Okulun arazisi; okulun kurulduğu alanın ölçüsü, okul bahçesinin ölçüsü, okul bahçesinin ağaçlandırılma durumu, bahçe duvarının bulunup bulunmadığı, bahçede voleybol ve basketbol sahalarının bulunup bulunmadığı) Okulumuz 3000 m 2 alan üzerine 950 m 2 oturumda inşa edilmiştir. Bir çok amaçlı salonumuz ve lojman binamız (4 Kat 8 Daire) mevcuttur. Okulumuz bahçe duvarı vardır. Ancak spor alanları yeterli değildir. Yapılan bahçe genişletme çalışmaları sonunda spor tesisleri de kazandırılacaktır. Okul bahçemizin çalışmaları bittiğinde ağaçlandırma için de gerekli ve yeterli alan ayrılacaktır.

Tel:             0  464 338 20 31             E-posta: 720796@meb.k12.tr

 

 

 

 Yayın:17.12.2012 - Güncelleme:24.12.2012 - 10:15