Terihçe TARİHÇE

TARİHÇE

Urfa´nın tarihteki yeri ne kadar eskiyse Turan İlköğretim Okulunun yapılışı

         Urfa´nın tgenelarihteki yeri ne kadar eskiyse Turan İlköğretim Okulunun yapılışı ve binanın ismi de o kadar eskidir.

         Şanlıurfa´nın bir Türk şehri olması ile Turanilerin yaşadığı şehir bazıonarımlardan geçmiş ve Turan İlköğretim Okulunun bulunduğu bina bu dönemde ilk tamirini görmüştür.

         Yüzyıllarca çeşitli devletlerin himayesinde kalan Urfa´da, Turan İlköğretim Okulunun binası çeşitli eğitimcilere ev sahipliği yapmıştır.

          Beyaz taşlarla yapylmış antik bir eser olmakla beraber yıllarca Süryani Kilisesi olarak kullanılan bina Süryanilerin Urfa´dan gitmesi ile okul haline getirilmiş ve yıllarca Osmanlı Devleti idaresinde çok değerli insanlar yetiştiren okul, cumhuriyetin kuruluşundan sonra Mustafa Kemal Atatürk´ün emri ile Turan İlkokulu ismini almıştır.

           1912 yılında İmam Hatip Okulu ve müze olarak kullanılan bina 1912 yılynda tamir görmüş, 1945-1952 yılları arasında ilkokul ve eş zamanlı olarak İmam Hatip Okulu olarak hizmet vermiştir. Binanın tarihi değeri sebebiyle bir bölümü Şehir müzesi haline getirilmiştir. Tahribat ve yıpranma sebebiyle 1960 yılında eski bina devlet tarafından tamamen yıkılmış ve şuanda mevcut olan bina yapılmıştır.

           Turan İlköğretim Okulu Urfa´mızın en eski okulu ünvanını taşımaktadır.

           Okul, 1100 metre kare üzerine kurulmuş olup 12 sınıfı , 3 idare odası , 1 öğretmenler odası, 1 kütüphane, 1 Bilişim Teknolojileri sınıfı ve 1 Fen Laboratuarı ile hizmet vermektedir.

 Yayın:08.01.2013 - Güncelleme:08.01.2013 - 07:48