Haberler 21 MART NEVRUZ BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

21 MART NEVRUZ BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Okulumuzda tüm öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile 21 Mart Nevruz Bayramı Kutlama Programı düzenlendi. Çalınan davul ve zurna eşliğinde öğrenci ve öğretmenlerimiz halay çekip oynadı. Baharın gelişi hep beraber kutlandı.

 

21 MART NEVRUZ BAYRAMI KUTLAMA PROGRAM

 

1- Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

2-(Sunucu) Fırat ANLI

Gönüller şad oldu, ilkbahar geldi,

Nevruz Bayramına eriştik ya hu

Çemenler şevk ile nura bezendi

Nevruz Bayramına eriştik ya hu.

Baharın ilk uyanışlarını gördüğümüz bugünleri, Bahar bayramını böyle dile getirmiş  Şair.

3-Günün Anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması(Okul müdür Nureddin ŞİMŞEK yapacak)

   Sayın Müdürümüz, Değerli, Öğretmenlerim,Ve sevgili arkadaşlar. 21 Mart Nevruz Bayramını hep birlikte kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

4- 10/D sınıfından Ayşe BAHŞİarkadaşımız bizlere bugünün anlam ve önemini belirten “Nevruz Nedir” yazısını okuyacak.

5- 11/G sınıfından Ayşe YILDIZ arkadaşımız Bahar Sevinci? adlı şiiri bizlerle paylaşacak.

(Sunucu) Fırat ANLI

Kış gitti, yine bahar geldi,

Gül bitti ve lalezar geldi.

Kuşlar hepsi figane düştü,

Aşk oldu yine bu cane düştü,

6-10/D Berivan YILDIZ  arkadaşımız bize 21 Mart Nevruz bayramı adlı yazıyı okuyacak

 

7- 10/C Ufuk IŞIK.arkadaşımız ? Nevruz adlı şiiri bizlere okuyacak.

(Sunucu) Fırat ANLI

Bahar Gelir

Nevruz Bayramı?dır, ilkbahar gelir

Kışın el-ayağı yığışır demek

Fakat ele bil ki ona ar gelir

Yaza teslim olup geri çekilmek?

Azerbaycanlı şair Nevruz Genceli

8- 11/A Sınıfından Şeyma ALTUN arkadaşımız okulumuz Doğanın Düğünü adlı şiiri okuyacak

9-10/E Sınıfından Hicran SARIGÖL arkadaşımız Nevruz Bayramı Bugün? adlı şiiri bizlere okuyacak.

10-9/D Bahar KIRS arkadaşımız Nevruz? adlı şiiri bizlere okuyacak.

(Sunucu) Fırat ANLI

Bayram yeli çardakları yıhanda Novroz gülü, kar çiçeği çıhanda Ağ bulutlar köyneklerin sıhanda, Yumurtanı göyçek güllü boyardık Çokgışdırıp sınanları soyardık Oynamaktan birce meger doyardık? M.H.Şehriyar (Azerbaycanlı şair)

11-Öğretmen ve öğrencilerin birlikte Nevruz ateşini yakması

12-Okul Folklor takımının gösterisi

13-Okul Bahçesinde Müzik dinletisi ve halaylar

14_Kapanış ve iyi dilek temennileri;

      21 Mart Nevruz Bayramını kutlama törenimiz burada sona ermiştir. Bizlerle birlikte Bahar Bayramını kutladığınız ve bizi dinlediğiniz için teşekkür eder hepinize SAĞLIK, MUTLULUK BAŞARI  dolu günler dileriz.

                                                                                                    

 

                                                                                                                             Fırat ANLI

                                                                                                      Türk Dili Ve edebiyatı Öğretmeni              

                                              

21.03.2013

                                                                            UYGUNDUR

Nureddin ŞİMŞEK

Okul Müdürü

 

            Nevruz Nedir?                                                                             

     Orta Asya´dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.        Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı´nın Anadolu´da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.    Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır. Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart´ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.      Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.        Orta Asya´da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır. Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.           Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca söylenegelen, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon´dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş, aynı zamanda baharın gelişi ve Ergenekon’dan çıkış günü olarak kutlana gelmiştir. Orta Asya´daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

                                                                                                                  Ayşe BAHŞİ

        

       21 Mart  Nevruz Bayramı                                                                                               

           Nevruz kelimesi Farsça nev (yeni) ve ruz (gün) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup yeni gün anlamına gelmektedir. Eski İran takvimine göre yılın ilk günü, ilkbaharın başlangıcı sayılan bir gündür.

          Güneş  21 Mart tarihinden itibaren kuzey yarımküreye daha çok ısı vermeye başlar. Bu nedenle kuzey yarımkürede yaşayan bazı halklar için 21 Mart günü uyanış ve yaradılışın sembolü olarak kutlanmaya değer bir gün anlamı taşımaktadır.  İnanışa göre; Hz. Adem’in 7. torunu olan Cem 21 Mart günü Azerbaycan’a gelmiş ve bugünü bayram ilan etmiştir.

          Anadolu’da Sultan Nevruz, Mart dokuzu gibi adlar verilen Nevruz, farklı yörelerde değişik biçimlerde kutlanır. Çiftçilikle uğraşın yoğun olduğu yörelerde bir tür bolluk ve bereket töreni olma özelliği de taşımaktadır.

         Nevruzda önceden hazırlanmış olan çöreklerle mezarlık ziyaretine gidilir, ölüler ziyaret edildikten sonra orada çörekler yenilirdi.

          Osmanlı Devleti zamanında Nevruz gününe özel bir önem verilmiştir. Padişahlara Nevruz günleri “nevruziye” adı verilen kasideler sunulurdu. Bu kasidelerde ağaçların yeşermesi, çiçeklerin açması, havanın ısınması gibi konulara yer verilirdi.

        Doğu Anadolu halkı için sadece Nevruz günü değil, Nevruz gecesi de kutsallık taşımaktadır. Herkes güzel ve yeni elbiseler giyerek yeni yıla hazırlanır. Evlerde yemekler yapılır, karşılıklı ziyaretlerde bulunulur.

         Nevruz günü ziyaretler esnasında çeşitli yemeklerden oluşan sofralar hazırlanır, oyunlar oynanır, eğlenceler düzenlenir, boyalı yumurtalar tokuşturulur  ve büyük ateşler yakılır.

               Her toplumun kendine özgü nedenlerle kutladığı Nevruz, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda geleneksel kutlamalarla canlılığını günümüzde de sürdürmektedir.

 Yayın:22.03.2013 - Güncelleme:22.03.2013 - 10:02